Tapılan ümumi test sayı : 129

Hansı cərgədə sadalananların hamısı üsul deyil?
A) Əqli hücum, cütlərlə iş
B) Kiçık qrupda müzakirə, BİBÖ
C) Auksion, BİBÖ
D) Akvarium, səhnələşdirmə
E) Şaxələndirmə, Venn diaqramı
Sadalananlardan biri qrup işi zamanı buraxılan səhvdir:
A) Qrupların işini müəyyən etmək və ona nəzarətetmək
B) İşin yerinə yetirilməsi üçün dəqiq vaxt müəyyənetmək
C) Müəllim tərəfindən qruplarda vəzifələri bölmək,lideri təyin etmək.
D) Qiymətləndirmə meyarlarını şagirdlərin diqqətinəçatdırmaq.
E) Qrup üzvlərinin suallarına cavab vermək.
Fəal (interaktiv) təlimin əsas xüsusiyyətlərini göstərin: 1. Təlimin “subyekt-subyekt” xarakteri daşıması. 2. Müəllim əsas bilik mənbəyidir. 3. Dərsin tədqiqat şəklində keçirilməsi. 4. Tapşırıqların təfəkkürün inkişafına yönəlməsi. 5. Hazır halda əldə edilən biliklərin möhkəmləndirilməsi yolu ilə mənimsəmə.
A) 1, 3, 4
B) 1, 2, 5
C) 2, 4, 5
D) 2, 3, 4
E) 1, 3, 5
Aşağıdakılardan biri fasilitasiya qaydalarını pozur:
A) Şagirdlərdə öz fəaliyyətlərini planlaşdırmaq vətəşkil etmək bacarıqları formalaşdırır.
B) Şagirdlərin sərbəst şəkildə fikir bildirməsinəşərait yaradılmır
C) Şagirdlərdə öyrənməyə stimul və motivasiyayaradılmasına xidmət edir
D) Şagirdlərin əvəzinə fikirləri izah etməyə icazəverilmir.
E) Müəllim və şagirdlərin birgə əməkdaşlığınaəsaslanır
Təlim strategiyalarına aid deyil:
A) Müəllimin təlim fəaliyyətinin planlaşdırılmasınadair nümunələr
B) Həftəlik dərs saatlarının miqdarı
C) Fənn üzrə təlimin təşkilinə verilən əsas tələblərintəsviri
D) Təlimin təşkilinə verilən tələblər
E) Forma və üsulların təkmilləşdirilməsi barədətövsiyələr
Cari planlaşdırmada müəllimin buraxdığı səhvlər hansılardır? 1. Keçiləcək mövzunun müəyyənləşdirilməsinə üstünlük vermək. 2. Məzmun standartını müəyyənləşdirmək. 3. İnteqrasiya imkanlarını müəyyənləşdirmək. 4. Dərsin təlim nəticələrini müəyyənləşdirmək. 5. Dərslikdə verilmiş materialı mənimsətmək.
A) 1,3
B) 1,2
C) 1,5
D) 2,4
E) 3,5
İdrak taksonomiyasının mərhələləri əks olunmuş cərgəni müəyyən edin.
A) Bilmək, anlamaq, hiss etmək, tətbiq etmək,yaratmaq
B) Bilmək, məqbul saymaq, dəyərləndirmək, təşkiletmək
C) Yadda saxlamaq,anlamaq, tətbiq etmək, təhliletmək, dəyərləndirmək, yaratmaq
D) Hiss etmək, hazır olmaq, təqlid etmək,uyğunlaşmaq
E) Məqbul saymaq, bilmək, anlamaq, hazır olmaq,tətbiq etmək
Pedaqoji diaqnostika:
A) Təlimin mahiyyətinin dərk edilməsi vasitəsidir.
B) Pedaqoji prosesin fasiləsizliyidir.
C) Pedaqoji prosesdə inkişaf və ya korreksiyayollarını müəyyən etməyə imkan verən fəaliyyətnövüdür.
D) Pedaqoji prosesin idarə edilməsidir.
E) Konkret bir şagirdlə bağlı qərar qəbul edilməsidir.
Aşağıdakılardan biri təlimin təşkilinə verilən tələblərə daxil deyil:
A) İnkişafyönümlülük
B) Fəaliyyətin stimullaşdırılması
C) Təlimdə bərabər imkanların yaradılması
D) Dəstəkləyici mühitin yaradılması
E) Summativ qiymətləndirilmənin aparılması
Müəllimin hüquqlarına aid deyil:
A) Pedaqoji şuraya rəhbərlik etmək.
B) Təhsil prosesinin təşkilində və idarə olunmasındaiştirak etmək.
C) Tədrisin formasını, metodlarını və vasitələrinisərbəst seçmək.
D) Şərəf və ləyaqətinə hörmətlə yanaşılmasını tələbetmək.
E) İxtisasını artırmaq və təkmilləşdirmək
Təhsil standartı nədir?
A) Təhsilalanların nailiyyət səviyyəsinin ölçülməsimeyarı
B) Təhsilalanların bilik və bacarıqları məcmusudur.
C) Təlim prosesində istifadə olunan metod vəüsulların məcmusudur.
D) Təhsilalanların bilik, bacarıq və vərdişlərininsəviyyəsinə qoyulmuş dövlət tələbidir.
E) Təlim nailiyyətlərinin konkret bir səviyyəsidir.
Məzmun xətti nədir?
A) Fənn üzrə ümumi təlim nəticələrinin reallaşmasınıtəmin etmək üçün müəyyən olunmuş məzmununzəruri hissəsidir.
B) Mənimsənilməsi nəzərdə tutulan təlimnailiyyətlərinin konkret bir səviyyəsidir.
C) Təhsilalanların bilik və bacarıq səviyyəsinəqoyulmuş dövlət tələbidir.
D) Təlim nəticələrinin reallaşdırılması səviyyəsiniyoxlamaq üçün müəyyən olunmuş məzmunun zərurihissəsidir.
E) Dərslikdəki mövzuların bölmələr üzrəqruplaşdırılmasıdır
Aşağıdakılardan biri kurikulumun əsas xüsusiyyətlərinə aid deyil:
A) Qiymətləndirmə standartları və mexanizmlərimüəyyən edilib
B) Şagirdyönümlüdür
C) Tələbyönümlüdür.
D) Təklifyönümlüdür.
E) Fəndaxili və fənlərarası əlaqə əsas prinsip kimiqəbul olunub.
“Tələbyönümlülük” deyəndə kurikulumda nə nəzərdə tutulur?
A) Təlim nailiyyətlərinin nəticələr formasındaəvvəlcədən müəyyən edilməsi.
B) Fərdin, cəmiyyətin və dövlətin dəyişən ehtiyac vətələbatlarının nəzərə alınması.
C) Təhsilin məzmun komponentlərinin bir-biri iləəlaqələndirilməsi.
D) Təhsil sahəsində fəaliyyətlərin təhsilalanlarınmənafeyinə xidmət etməsi
E) Təhsilalanların nailiyyət səviyyəsinə qoyulantələblər.
Summativ qiymətləndirmə hansı məqsədlə aparılır?
A) Buraxılış siniflərində təhsil səviyyələrinin sonundayekun attestasiya aparmaq məqsədi ilə.
B) Şagirdlərin olimpiadaya hazırlıq səviyyəsini üzəçıxarmaq məqsədi ilə
C) Bəhs və ya bölmənin, yarımilin və tədris ilininsonunda şagirdin nailiyyət səviyyəsiniqiymətləndirmək məqsədi ilə
D) Dərsin sonunda şagirdlərin bilik və bacarıqsəviyyəsini qiymətləndirmək məqsədi ilə.
E) Fənn üzrə təlimin hər hansı bir mərhələsindəşagirdlərin ilkin bilik və bacarıq səviyyəsiniqiymətləndirmək məqsədi ilə.
Diaqnostik qiymətləndirmə hansı mərhələdə aparılır?
A) Təhsil səviyyələrini başa vurarkən.
B) Hər ayın əvvəlində.
C) Bölmə və bəhslərin, yarımilin sonunda.
D) Tədris ilinin sonunda.
E) Dərs ilinin, bölmənin tədrisinin əvvəlində,həmçinin zəruri vəziyyət yarandıqda (şagird yeniməktəbə keçdikdə və s.).
Böyük summativ qiymətləndirmənin (BSQ) xüsusiyyətlərini seçin: 1. Bəhs və ya bölmənin sonunda keçirilir. 2. Qiymətləndirmə vasitələri məktəb rəhbərliyi tərəfindən hazırlanır. 3. BSQ –nin keçirilmə tarixi fənn müəllimi tərəfindən müəyyən edilir. 4. Yarımilin sonunda keçirilir. 5. BSQ-nin keçirilmə tarixi illik planlaşmada nəzərdə tutulur
A) 1,3,4
B) 2,3,4
C) 1,3,5
D) 2,4,5
E) 1,2,3
Nəyə görə motivasiya düşündürücü və məqsədəuyğun olmalıdır? 1. Tədqiqatı dərsin nəticələrinə istiqamətləndirir. 2. 45 dəqiqə ərzində dərsin bütün mərhələləri arasında vaxtı paylaşdırıb, onları tam şəkildə həyata keçirməyə imkan yaradır. 3. Dərsi maraqlı edir, dərs vaxtında qurtarır. 4. Şagirdlərdə idrak fəallığı oyadır.
A) 3,4
B) 1,4
C) 1,2
D) 2,3
E) 2,4
Refleksiya mərhələsi nəyə xidmət edir?
A) Əldə olunmuş biliklərin müzakirəsinə
B) Tədqiqatın nəticələrini müzakirə etməyə
C) Şagirdlərin nailiyyətlərinin nəticəsini müzakirəetməyə
D) Yalnız müəllimin söylədiklərini yadda saxlamağa
E) Şagirdlərin tədqiqat fəaliyyətinin əsasmərhələlərini dərk etməyə
Variantlardan biri fəal (interaktiv) təlimin xüsusiyyəti deyil:
A) Dialoji təlimə üstünlük verilməsi.
B) Təfəkkürə əsaslanması.
C) Yeni biliklərin tədqiqat prosesində dərk edilməsi.
D) Hazır halda əldə edilən biliklərinmöhkəmləndirilməsi yolu ilə mənimsənilməsi
E) Problemin həlli prosesində biliklərin müstəqilşəkildə əldə edilməsi və mənimsənilməsi
Yoxlamadan sonra nəticə burada göstəriləcək
Top