Tapılan ümumi test sayı : 129

Hansı cərgədə sadalananların hamısı üsul deyil?
A) Şaxələndirmə, Venn diaqramı
B) Auksion, BİBÖ
C) Əqli hücum, cütlərlə iş
D) Kiçık qrupda müzakirə, BİBÖ
E) Akvarium, səhnələşdirmə
Sadalananlardan biri qrup işi zamanı buraxılan səhvdir:
A) Müəllim tərəfindən qruplarda vəzifələri bölmək,lideri təyin etmək.
B) Qiymətləndirmə meyarlarını şagirdlərin diqqətinəçatdırmaq.
C) Qrup üzvlərinin suallarına cavab vermək.
D) Qrupların işini müəyyən etmək və ona nəzarətetmək
E) İşin yerinə yetirilməsi üçün dəqiq vaxt müəyyənetmək
Fəal (interaktiv) təlimin əsas xüsusiyyətlərini göstərin: 1. Təlimin “subyekt-subyekt” xarakteri daşıması. 2. Müəllim əsas bilik mənbəyidir. 3. Dərsin tədqiqat şəklində keçirilməsi. 4. Tapşırıqların təfəkkürün inkişafına yönəlməsi. 5. Hazır halda əldə edilən biliklərin möhkəmləndirilməsi yolu ilə mənimsəmə.
A) 1, 3, 4
B) 2, 3, 4
C) 2, 4, 5
D) 1, 2, 5
E) 1, 3, 5
Aşağıdakılardan biri fasilitasiya qaydalarını pozur:
A) Şagirdlərin sərbəst şəkildə fikir bildirməsinəşərait yaradılmır
B) Şagirdlərdə öyrənməyə stimul və motivasiyayaradılmasına xidmət edir
C) Müəllim və şagirdlərin birgə əməkdaşlığınaəsaslanır
D) Şagirdlərin əvəzinə fikirləri izah etməyə icazəverilmir.
E) Şagirdlərdə öz fəaliyyətlərini planlaşdırmaq vətəşkil etmək bacarıqları formalaşdırır.
Təlim strategiyalarına aid deyil:
A) Təlimin təşkilinə verilən tələblər
B) Fənn üzrə təlimin təşkilinə verilən əsas tələblərintəsviri
C) Həftəlik dərs saatlarının miqdarı
D) Forma və üsulların təkmilləşdirilməsi barədətövsiyələr
E) Müəllimin təlim fəaliyyətinin planlaşdırılmasınadair nümunələr
Cari planlaşdırmada müəllimin buraxdığı səhvlər hansılardır? 1. Keçiləcək mövzunun müəyyənləşdirilməsinə üstünlük vermək. 2. Məzmun standartını müəyyənləşdirmək. 3. İnteqrasiya imkanlarını müəyyənləşdirmək. 4. Dərsin təlim nəticələrini müəyyənləşdirmək. 5. Dərslikdə verilmiş materialı mənimsətmək.
A) 1,2
B) 1,5
C) 2,4
D) 3,5
E) 1,3
İdrak taksonomiyasının mərhələləri əks olunmuş cərgəni müəyyən edin.
A) Bilmək, məqbul saymaq, dəyərləndirmək, təşkiletmək
B) Hiss etmək, hazır olmaq, təqlid etmək,uyğunlaşmaq
C) Məqbul saymaq, bilmək, anlamaq, hazır olmaq,tətbiq etmək
D) Bilmək, anlamaq, hiss etmək, tətbiq etmək,yaratmaq
E) Yadda saxlamaq,anlamaq, tətbiq etmək, təhliletmək, dəyərləndirmək, yaratmaq
Pedaqoji diaqnostika:
A) Pedaqoji prosesin fasiləsizliyidir.
B) Təlimin mahiyyətinin dərk edilməsi vasitəsidir.
C) Pedaqoji prosesin idarə edilməsidir.
D) Konkret bir şagirdlə bağlı qərar qəbul edilməsidir.
E) Pedaqoji prosesdə inkişaf və ya korreksiyayollarını müəyyən etməyə imkan verən fəaliyyətnövüdür.
Aşağıdakılardan biri təlimin təşkilinə verilən tələblərə daxil deyil:
A) İnkişafyönümlülük
B) Fəaliyyətin stimullaşdırılması
C) Təlimdə bərabər imkanların yaradılması
D) Dəstəkləyici mühitin yaradılması
E) Summativ qiymətləndirilmənin aparılması
Müəllimin hüquqlarına aid deyil:
A) İxtisasını artırmaq və təkmilləşdirmək
B) Şərəf və ləyaqətinə hörmətlə yanaşılmasını tələbetmək.
C) Tədrisin formasını, metodlarını və vasitələrinisərbəst seçmək.
D) Pedaqoji şuraya rəhbərlik etmək.
E) Təhsil prosesinin təşkilində və idarə olunmasındaiştirak etmək.
Təhsil standartı nədir?
A) Təhsilalanların nailiyyət səviyyəsinin ölçülməsimeyarı
B) Təhsilalanların bilik və bacarıqları məcmusudur.
C) Təlim prosesində istifadə olunan metod vəüsulların məcmusudur.
D) Təhsilalanların bilik, bacarıq və vərdişlərininsəviyyəsinə qoyulmuş dövlət tələbidir.
E) Təlim nailiyyətlərinin konkret bir səviyyəsidir.
Məzmun xətti nədir?
A) Mənimsənilməsi nəzərdə tutulan təlimnailiyyətlərinin konkret bir səviyyəsidir.
B) Təlim nəticələrinin reallaşdırılması səviyyəsiniyoxlamaq üçün müəyyən olunmuş məzmunun zərurihissəsidir.
C) Təhsilalanların bilik və bacarıq səviyyəsinəqoyulmuş dövlət tələbidir.
D) Fənn üzrə ümumi təlim nəticələrinin reallaşmasınıtəmin etmək üçün müəyyən olunmuş məzmununzəruri hissəsidir.
E) Dərslikdəki mövzuların bölmələr üzrəqruplaşdırılmasıdır
Aşağıdakılardan biri kurikulumun əsas xüsusiyyətlərinə aid deyil:
A) Təklifyönümlüdür.
B) Tələbyönümlüdür.
C) Qiymətləndirmə standartları və mexanizmlərimüəyyən edilib
D) Fəndaxili və fənlərarası əlaqə əsas prinsip kimiqəbul olunub.
E) Şagirdyönümlüdür
“Tələbyönümlülük” deyəndə kurikulumda nə nəzərdə tutulur?
A) Təhsil sahəsində fəaliyyətlərin təhsilalanlarınmənafeyinə xidmət etməsi
B) Təhsilalanların nailiyyət səviyyəsinə qoyulantələblər.
C) Fərdin, cəmiyyətin və dövlətin dəyişən ehtiyac vətələbatlarının nəzərə alınması.
D) Təhsilin məzmun komponentlərinin bir-biri iləəlaqələndirilməsi.
E) Təlim nailiyyətlərinin nəticələr formasındaəvvəlcədən müəyyən edilməsi.
Summativ qiymətləndirmə hansı məqsədlə aparılır?
A) Şagirdlərin olimpiadaya hazırlıq səviyyəsini üzəçıxarmaq məqsədi ilə
B) Fənn üzrə təlimin hər hansı bir mərhələsindəşagirdlərin ilkin bilik və bacarıq səviyyəsiniqiymətləndirmək məqsədi ilə.
C) Buraxılış siniflərində təhsil səviyyələrinin sonundayekun attestasiya aparmaq məqsədi ilə.
D) Dərsin sonunda şagirdlərin bilik və bacarıqsəviyyəsini qiymətləndirmək məqsədi ilə.
E) Bəhs və ya bölmənin, yarımilin və tədris ilininsonunda şagirdin nailiyyət səviyyəsiniqiymətləndirmək məqsədi ilə
Diaqnostik qiymətləndirmə hansı mərhələdə aparılır?
A) Bölmə və bəhslərin, yarımilin sonunda.
B) Təhsil səviyyələrini başa vurarkən.
C) Dərs ilinin, bölmənin tədrisinin əvvəlində,həmçinin zəruri vəziyyət yarandıqda (şagird yeniməktəbə keçdikdə və s.).
D) Hər ayın əvvəlində.
E) Tədris ilinin sonunda.
Böyük summativ qiymətləndirmənin (BSQ) xüsusiyyətlərini seçin: 1. Bəhs və ya bölmənin sonunda keçirilir. 2. Qiymətləndirmə vasitələri məktəb rəhbərliyi tərəfindən hazırlanır. 3. BSQ –nin keçirilmə tarixi fənn müəllimi tərəfindən müəyyən edilir. 4. Yarımilin sonunda keçirilir. 5. BSQ-nin keçirilmə tarixi illik planlaşmada nəzərdə tutulur
A) 2,4,5
B) 1,3,5
C) 1,2,3
D) 1,3,4
E) 2,3,4
Nəyə görə motivasiya düşündürücü və məqsədəuyğun olmalıdır? 1. Tədqiqatı dərsin nəticələrinə istiqamətləndirir. 2. 45 dəqiqə ərzində dərsin bütün mərhələləri arasında vaxtı paylaşdırıb, onları tam şəkildə həyata keçirməyə imkan yaradır. 3. Dərsi maraqlı edir, dərs vaxtında qurtarır. 4. Şagirdlərdə idrak fəallığı oyadır.
A) 1,4
B) 1,2
C) 3,4
D) 2,4
E) 2,3
Refleksiya mərhələsi nəyə xidmət edir?
A) Tədqiqatın nəticələrini müzakirə etməyə
B) Şagirdlərin nailiyyətlərinin nəticəsini müzakirəetməyə
C) Şagirdlərin tədqiqat fəaliyyətinin əsasmərhələlərini dərk etməyə
D) Əldə olunmuş biliklərin müzakirəsinə
E) Yalnız müəllimin söylədiklərini yadda saxlamağa
Variantlardan biri fəal (interaktiv) təlimin xüsusiyyəti deyil:
A) Hazır halda əldə edilən biliklərinmöhkəmləndirilməsi yolu ilə mənimsənilməsi
B) Yeni biliklərin tədqiqat prosesində dərk edilməsi.
C) Dialoji təlimə üstünlük verilməsi.
D) Problemin həlli prosesində biliklərin müstəqilşəkildə əldə edilməsi və mənimsənilməsi
E) Təfəkkürə əsaslanması.
Yoxlamadan sonra nəticə burada göstəriləcək
Top