Tapılan ümumi test sayı : 237

Dərsin cari planlaşdırılmasında nəzərdə tutulmur:
A) Dərsin icmalının hazırlanması
B) Məzmun standartlarına əsasən tədris vahidi və mövzuların müəyyənləşdirməsi.
C) Dərsdə reallaşdırılacaq alt-standartlara uyğun təlim nəticələrinin müəyyənləşdirilməsi.
D) Tapşırıqların dərsin təlim nəticələri ilə uyğunlaşdırılması
E) İş vərəqlərinin hazırlanması
Şagirdlərdə mənəvi tərbiyənin əsas metodu:
A) Tapşırıq vermək
B) Bütün cavablar doğrudur
C) İnandırmaq
D) Cəzalandırmaq
E) Danlamaq
Müəllimin innovativ fəaliyyətinə aid deyil:
A) İnnovativ yanaşmalar əsasında peşə fəaliyyətini daim təkmilləşdirməyə səy göstərir
B) İnkişafetdirici, diferensial və inteqrativ yanaşmaları tətbiq edir.
C) Təlim proresində şagirdə obyekt kimi yanaşır.
D) İnnovativ təlim və informasiya texnologiyalarını tətbiq edir.
E) Pedaqoji prosesə yeni yanaşmalar əsasında səmərəli təlim üsulları yaradır.
İdrak taksonomiyası üzrə səviyyə və təlim nəticələrini uyğunlaşdırın: 1. Bilik   a) dəyişir,nümayiş etdirir 2. Anlama   b) müəyyən edir,sadalayır 3. Tətbiqetmə   c) fərqləndirir,izah edir 4. Analiz   d) ayırır, müəyyən edir
A) 1-b, 2-c, 3-d, 4-a
B) 1-b, 2-c, 3-a, 4-d
C) 1-b,2-d,3-a,4-c
D) 1-c, 2-b,3-d,4-a
E) 1-b,2-c,3-d,4-a
Deklarativ bilik nədir?
A) Yalnız İKT-dən istifadə etməklə əldə olunan biliklərdir.
B) Problemin həll edilməsi yolu ilə əldə olunan yeni biliklərdir
C) Hər hansı fənn və ya bilik sahəsində fəaliyyətin icrasına kömək edən, prosedur qaydaları əhatə edən biliklərdir
D) İdrak prosesinin gedişatına kömək edən biliklərdir
E) Fənn üzrə məlumat xarakterli biliklərdir.
Biri fənn kurikulumunun strukturuna aid deyil:
A) Məzmun standartlarının şərhi
B) Şagird nailiyyətlərinin qiymətləndirilməsi
C) Təhsilin məzmunu
D) Təlim strategiyaları
E) Fənn üzrə ümumi təlim nəticələri
Məzmun xətti nədir?
A) Mənimsənilməsi nəzərdə tutulan təlim nailiyyətlərinin konkret bir səviyyəsidir.
B) Dərslikdəki mövzuların bölmələr üzrə qruplaşdırılmasıdır
C) Təhsilalanların bilik və bacarıq səviyyəsinə qoyulmuş dövlət tələbidir.
D) Təlim nəticələrinin reallaşdırılması səviyyəsini yoxlamaq üçün müəyyən olunmuş məzmunun zəruri hissəsidir
E) Fənn üzrə ümumi təlim nəticələrinin reallaşmasını təmin etmək üçün müəyyən olunmuş məzmunun zəruri hissəsidir
Aşağıdakılardan biri əsas standartın funksiyasıdır:
A) Təlim üsullarının seçilməsini təmin edir.
B) Təlim məqsədlərinin dəqiq müəyyən olunması üçün etibarlı zəmin yaradır
C) Təlimdə inteqrativliyi təmin edir.
D) Sinif və fənlər üzrə summativ qiymətləndirmənin aparılmasını təmin edir
E) Fənlər üzrə müəyyən olunan təlim nəticələrini məzmun xətləri üzrə ümumi şəkildə ifadə edir
“Nəticəyönümlülük”dedikdə kurikulumda nə nəzərdə tutulur?
A) Fərdin, cəmiyyətin və dövlətin dəyişən ehtiyac və tələbatlarının nəzərə alınması
B) Təhsilalanların nailiyyət səviyyəsinin qiymətləndirilməsi
C) Nəzərdə tutulan təlim nailiyyətlərinin nəticələr formasında əvvəlcədən müəyyənləşdirilməsi
D) Fəaliyyətin təhsilalanın potensial imkanlarının inkişafına yönəldilməsi
E) Təhsilalanın həyati bacarıqlarını inkişaf etdirməklə onlarda milli və bəşəri dəyərlərin formalaşdırılması
FORMATİV QİYMƏTLƏNDİRMƏNİN MƏQSƏDİ:
A) Yarımilin və tədris ilinin sonunda şagirdlərin əldə etdikləri nailiyyətlərin qiymətləndirilməsi
B) Müəyyən olunmuş nəticələr əsasında şagirdlərin bacarıq və vərdişlərinin səviyyəsinin qiymətləndirilməsi
C) Bölmə üzrə mövzuların tədrisinin sonunda şagirdlərin əldə etdikləri nailiyyətlərin qiymətləndirilməsi
D) Şagirdlərin ilkin bilik və bacarıq səviyyəsinin qiymətləndirilməsi
E) Şagirdin təlim prosesində irəliləyişinin izlənilməsi
DİAQNOSTİK QİYMƏTLƏNDİRMƏ NƏ VAXT APARILIR?
A) Tədris ilinin sonunda
B) Bölmə və bəhslərin, yarımilin sonunda
C) Hər ayın əvvəlində
D) Dərs ilinin,bölmənin tədrisinin əvvəlində
E) Təhsil səviyyələrini başa vurarkən
TƏLİM STRATEGİYALARINA AİD OLMAYANI GÖSTƏRİN:
A) Fənn üzrə təlimin təşkilinə verilən tələblərin təsviri
B) Məzmun standartlarının şərhi
C) Planlaşdırmaya dair nümunələr
D) Forma və üsulların təkmilləşdirilməsi barədə tövsiyələr
E) Sinifdənkənar tədbirlərin təşkil edilməsi
PROBLEM SİTUASİYANIN YARADILMASI ZAMANI TEZ-TEZ MÜŞAHİDƏ OLUNAN SƏHVİ GÖSTƏRİN:
A) Problemin həlli xüsusi tədqiqat tələb etməlidir
B) Hər bir şagird öz bilik və təcrübəsindən istifadə etməklə problemin həlli yollarını tapmağa çalışır
C) Qoyulan problemdə ziddiyyəti həll etmək tələb olunur
D) Problemin həlli müxtəlif fərziyyələr yaradır
E) Müəllimin şagirdin qarşısına qoyduğu problem onun yaş səviyyəsinə uyğun gəlmir
NƏ ÜÇÜN MOTİVASİYA DÜŞÜNDÜRÜCÜ VƏ ƏQSƏDƏUYĞUN OLMALIDIR?
A) Tədqiqat prosesini çətinləşdirir
B) Şagirdlərdə idrak fəallığı oyadır
C) Tapşırıqları düzgün yerinə yetirməyə kömək edir
D) Dərsin vaxtında başa çatmasına kömək edir
E) Dərsin bütün mərhələlərini tam şəkildə həyata keçirməyə imkan yaradır
VARİANTLARDAN BİRİ FƏAL (İNTERAKTİV) TƏLİMİN xÜSUSİYYƏTİDİR:
A) Hazır şəkildə əldə edilən biliklərin möhkəmləndirilməsi yolu ilə mənimsəmə
B) Müəllim və şagirdlər arasında əks-əlaqənin yaradılması
C) Yeni biliklərin müəllimin məlumatları və izahları vasitəsilə qavranılması
D) Avtoritar metoda əsaslanır
E) Hafizəyə əsaslanır
CARİ PLANLAŞDIRMADA ƏN ÇOX BURAXILAN SƏHV hANSIDIR?
A) İş vərəqlərini hazırlamaq
B) Dərsin təlim nəticələrinə uyğun tapşırıqlar hazırlamaq
C) Dərslikdəki materialı mənimsətmək
D) Dərsin təlim nəticələrini müəyyənləşdirmək
E) Dərsdə reallaşdırılacaq alt-standartları müəyyənləşdirmək
TƏLİM PROSESİNDƏ TAKSONOMİYALAR NƏYƏ XİDMƏT EDİR?
A) Gündəlik keçirilən dərslərin mövzularını müəyyənləşdirmək
B) Şagirdlərin fəaliyyətini stimullaşdırmaq
C) Dərsin bütün mərhələlərini tam şəkildə həyata keçirmək
D) Təfəkkürün müxtəlif növlərini inkişaf etdirmək üçün tapşırıqlar tərtib etmək
E) Şagirdlərdə öyrənməyə motivasiya yaratmaq
TƏRBİYƏ SİSTEMİNİN KOMPONENTİ DEYİL:
A) Tərbiyənin məzmunu
B) Tərbiyəvi işin forma və üsulları
C) Tərbiyənin məqsədi
D) Tərbiyənin prinsipləri
E) Tolerantlığın formalaşdırılması
PEDAQOJİ TEXNOLOGİYA:
A) Öyrənilən elm sahəsində ideyalar məcmusudur
B) Pedaqoji fəaliyyətin nəticəsidir
C) Müəllimin qarşısına qoyulan tələblərdir
D) Qarşıya qoyulmuş məqsədlərə daha səmərəli yolla nail olunmasını təmin edən metodlar və vasitələr sistemidir
E) Tərbiyə məsələlərinə nəzəri yanaşmaların məcmusudur
TƏHSİLALANLARIN MƏNƏVİ TƏRBİYƏSİNDƏ ƏSAS METOD:
A) Tənbeh etmək
B) Məsuliyyətli işə cəlb etmək
C) Nəzarət etmək
D) İnandırmaq
E) Tapşırıq vermək
Yoxlamadan sonra nəticə burada göstəriləcək
Top