Tapılan ümumi test sayı : 237

Dərsin cari planlaşdırılmasında nəzərdə tutulmur:
A) İş vərəqlərinin hazırlanması
B) Dərsin icmalının hazırlanması
C) Məzmun standartlarına əsasən tədris vahidi və mövzuların müəyyənləşdirməsi.
D) Dərsdə reallaşdırılacaq alt-standartlara uyğun təlim nəticələrinin müəyyənləşdirilməsi.
E) Tapşırıqların dərsin təlim nəticələri ilə uyğunlaşdırılması
Şagirdlərdə mənəvi tərbiyənin əsas metodu:
A) Danlamaq
B) Cəzalandırmaq
C) Bütün cavablar doğrudur
D) Tapşırıq vermək
E) İnandırmaq
Müəllimin innovativ fəaliyyətinə aid deyil:
A) İnnovativ yanaşmalar əsasında peşə fəaliyyətini daim təkmilləşdirməyə səy göstərir
B) İnnovativ təlim və informasiya texnologiyalarını tətbiq edir.
C) İnkişafetdirici, diferensial və inteqrativ yanaşmaları tətbiq edir.
D) Təlim proresində şagirdə obyekt kimi yanaşır.
E) Pedaqoji prosesə yeni yanaşmalar əsasında səmərəli təlim üsulları yaradır.
İdrak taksonomiyası üzrə səviyyə və təlim nəticələrini uyğunlaşdırın: 1. Bilik   a) dəyişir,nümayiş etdirir 2. Anlama   b) müəyyən edir,sadalayır 3. Tətbiqetmə   c) fərqləndirir,izah edir 4. Analiz   d) ayırır, müəyyən edir
A) 1-b,2-c,3-d,4-a
B) 1-b, 2-c, 3-a, 4-d
C) 1-c, 2-b,3-d,4-a
D) 1-b, 2-c, 3-d, 4-a
E) 1-b,2-d,3-a,4-c
Deklarativ bilik nədir?
A) Hər hansı fənn və ya bilik sahəsində fəaliyyətin icrasına kömək edən, prosedur qaydaları əhatə edən biliklərdir
B) Problemin həll edilməsi yolu ilə əldə olunan yeni biliklərdir
C) Yalnız İKT-dən istifadə etməklə əldə olunan biliklərdir.
D) Fənn üzrə məlumat xarakterli biliklərdir.
E) İdrak prosesinin gedişatına kömək edən biliklərdir
Biri fənn kurikulumunun strukturuna aid deyil:
A) Şagird nailiyyətlərinin qiymətləndirilməsi
B) Fənn üzrə ümumi təlim nəticələri
C) Təlim strategiyaları
D) Məzmun standartlarının şərhi
E) Təhsilin məzmunu
Məzmun xətti nədir?
A) Dərslikdəki mövzuların bölmələr üzrə qruplaşdırılmasıdır
B) Fənn üzrə ümumi təlim nəticələrinin reallaşmasını təmin etmək üçün müəyyən olunmuş məzmunun zəruri hissəsidir
C) Təhsilalanların bilik və bacarıq səviyyəsinə qoyulmuş dövlət tələbidir.
D) Təlim nəticələrinin reallaşdırılması səviyyəsini yoxlamaq üçün müəyyən olunmuş məzmunun zəruri hissəsidir
E) Mənimsənilməsi nəzərdə tutulan təlim nailiyyətlərinin konkret bir səviyyəsidir.
Aşağıdakılardan biri əsas standartın funksiyasıdır:
A) Fənlər üzrə müəyyən olunan təlim nəticələrini məzmun xətləri üzrə ümumi şəkildə ifadə edir
B) Təlim üsullarının seçilməsini təmin edir.
C) Təlim məqsədlərinin dəqiq müəyyən olunması üçün etibarlı zəmin yaradır
D) Sinif və fənlər üzrə summativ qiymətləndirmənin aparılmasını təmin edir
E) Təlimdə inteqrativliyi təmin edir.
“Nəticəyönümlülük”dedikdə kurikulumda nə nəzərdə tutulur?
A) Təhsilalanların nailiyyət səviyyəsinin qiymətləndirilməsi
B) Nəzərdə tutulan təlim nailiyyətlərinin nəticələr formasında əvvəlcədən müəyyənləşdirilməsi
C) Təhsilalanın həyati bacarıqlarını inkişaf etdirməklə onlarda milli və bəşəri dəyərlərin formalaşdırılması
D) Fərdin, cəmiyyətin və dövlətin dəyişən ehtiyac və tələbatlarının nəzərə alınması
E) Fəaliyyətin təhsilalanın potensial imkanlarının inkişafına yönəldilməsi
FORMATİV QİYMƏTLƏNDİRMƏNİN MƏQSƏDİ:
A) Müəyyən olunmuş nəticələr əsasında şagirdlərin bacarıq və vərdişlərinin səviyyəsinin qiymətləndirilməsi
B) Şagirdin təlim prosesində irəliləyişinin izlənilməsi
C) Yarımilin və tədris ilinin sonunda şagirdlərin əldə etdikləri nailiyyətlərin qiymətləndirilməsi
D) Şagirdlərin ilkin bilik və bacarıq səviyyəsinin qiymətləndirilməsi
E) Bölmə üzrə mövzuların tədrisinin sonunda şagirdlərin əldə etdikləri nailiyyətlərin qiymətləndirilməsi
DİAQNOSTİK QİYMƏTLƏNDİRMƏ NƏ VAXT APARILIR?
A) Təhsil səviyyələrini başa vurarkən
B) Dərs ilinin,bölmənin tədrisinin əvvəlində
C) Tədris ilinin sonunda
D) Bölmə və bəhslərin, yarımilin sonunda
E) Hər ayın əvvəlində
TƏLİM STRATEGİYALARINA AİD OLMAYANI GÖSTƏRİN:
A) Planlaşdırmaya dair nümunələr
B) Fənn üzrə təlimin təşkilinə verilən tələblərin təsviri
C) Forma və üsulların təkmilləşdirilməsi barədə tövsiyələr
D) Məzmun standartlarının şərhi
E) Sinifdənkənar tədbirlərin təşkil edilməsi
PROBLEM SİTUASİYANIN YARADILMASI ZAMANI TEZ-TEZ MÜŞAHİDƏ OLUNAN SƏHVİ GÖSTƏRİN:
A) Problemin həlli müxtəlif fərziyyələr yaradır
B) Qoyulan problemdə ziddiyyəti həll etmək tələb olunur
C) Hər bir şagird öz bilik və təcrübəsindən istifadə etməklə problemin həlli yollarını tapmağa çalışır
D) Problemin həlli xüsusi tədqiqat tələb etməlidir
E) Müəllimin şagirdin qarşısına qoyduğu problem onun yaş səviyyəsinə uyğun gəlmir
NƏ ÜÇÜN MOTİVASİYA DÜŞÜNDÜRÜCÜ VƏ ƏQSƏDƏUYĞUN OLMALIDIR?
A) Tədqiqat prosesini çətinləşdirir
B) Dərsin bütün mərhələlərini tam şəkildə həyata keçirməyə imkan yaradır
C) Tapşırıqları düzgün yerinə yetirməyə kömək edir
D) Dərsin vaxtında başa çatmasına kömək edir
E) Şagirdlərdə idrak fəallığı oyadır
VARİANTLARDAN BİRİ FƏAL (İNTERAKTİV) TƏLİMİN xÜSUSİYYƏTİDİR:
A) Müəllim və şagirdlər arasında əks-əlaqənin yaradılması
B) Hazır şəkildə əldə edilən biliklərin möhkəmləndirilməsi yolu ilə mənimsəmə
C) Hafizəyə əsaslanır
D) Yeni biliklərin müəllimin məlumatları və izahları vasitəsilə qavranılması
E) Avtoritar metoda əsaslanır
CARİ PLANLAŞDIRMADA ƏN ÇOX BURAXILAN SƏHV hANSIDIR?
A) Dərslikdəki materialı mənimsətmək
B) İş vərəqlərini hazırlamaq
C) Dərsin təlim nəticələrinə uyğun tapşırıqlar hazırlamaq
D) Dərsin təlim nəticələrini müəyyənləşdirmək
E) Dərsdə reallaşdırılacaq alt-standartları müəyyənləşdirmək
TƏLİM PROSESİNDƏ TAKSONOMİYALAR NƏYƏ XİDMƏT EDİR?
A) Şagirdlərdə öyrənməyə motivasiya yaratmaq
B) Şagirdlərin fəaliyyətini stimullaşdırmaq
C) Gündəlik keçirilən dərslərin mövzularını müəyyənləşdirmək
D) Dərsin bütün mərhələlərini tam şəkildə həyata keçirmək
E) Təfəkkürün müxtəlif növlərini inkişaf etdirmək üçün tapşırıqlar tərtib etmək
TƏRBİYƏ SİSTEMİNİN KOMPONENTİ DEYİL:
A) Tərbiyənin prinsipləri
B) Tərbiyənin məqsədi
C) Tolerantlığın formalaşdırılması
D) Tərbiyənin məzmunu
E) Tərbiyəvi işin forma və üsulları
PEDAQOJİ TEXNOLOGİYA:
A) Tərbiyə məsələlərinə nəzəri yanaşmaların məcmusudur
B) Öyrənilən elm sahəsində ideyalar məcmusudur
C) Müəllimin qarşısına qoyulan tələblərdir
D) Qarşıya qoyulmuş məqsədlərə daha səmərəli yolla nail olunmasını təmin edən metodlar və vasitələr sistemidir
E) Pedaqoji fəaliyyətin nəticəsidir
TƏHSİLALANLARIN MƏNƏVİ TƏRBİYƏSİNDƏ ƏSAS METOD:
A) Tapşırıq vermək
B) Tənbeh etmək
C) İnandırmaq
D) Nəzarət etmək
E) Məsuliyyətli işə cəlb etmək
Yoxlamadan sonra nəticə burada göstəriləcək
Top